Zasubskrybuj
Wpisy
Komentarze

( Przegląd wrażeń, napisany przez kogoś kto faktycznie tam był. )

Sześćset do siedmiuset osób zebrało się w tę piątkową noc w wielkiej sali balowej w Centro Asturiano ( obok Hotelu Nikko ) w Chapultapec Park by wysłuchać pierwszego wykładu Naguala. Planowo miało się to odbywać od 8 do 10 wieczór, ale wielki tłum już zebrał się o 6:45 PM, wykład, a później pytania przeciągły się znacznie, aż do 10:40 PM.

To co Castaneda mówił, w większości pokrywało się z tym co mówił na wcześniejszych warsztatach, ci z nas, którzy byli na wcześniejszych warsztatach przekonali się, że jest on równie zabawny gdy mówi po hiszpańsku jak i po angielsku. Tłum, był całkiem inny w nastawieniu od typowego panującego na amerykańskich warsztatach. W czasie przeznaczonym na pytania, kilka osób wykrzykiwało swe pytania do Castanedy, gdy ten jeszcze nie skończył odpowiadać na wcześniejsze pytanie. Ten sam rodzaj pytań zdawał się być zadawany wielokrotnie, różnice polegały tylko na drobnej zmianie w ich formowaniu. ( Np. ” Dlaczego powinien ćwiczyć Tensegrity ? Jak powinno ćwiczyć się Tensegrity ? ” ) Próbka odpowiedzi: ” Jedynym sposobem ćwiczenia Tensegrity jest zrobić to. ” Inne próbki pytań: ” Don Juan jest teraz UFO ? Czy Czarownice też są UFO ? ”

To było fascynujące obserwować jak Castaneda kierował agresją tłumu, panował nad zdenerwowanymi ludźmi bez utraty spokoju i podnoszenia głosu. Poradził sobie nawet z najbardziej wrednie sformułowanymi pytaniami, lekko, z puentą i humorem.

Wadą dla uczestników nie mówiących po hiszpańsku, których było znacznie więcej niż spodziewali się organizatorzy, była niedostateczna liczba tłumaczy, wielu z nich pochodziło z krajów gdzie Angielski nie był ich ojczystym językiem. Na szczęście pewna liczba z nas znała wyśmienicie język hiszpański by korygować błędy tłumaczy. Tłumaczenia zdawały się być coraz lepsze w miarę jak mijał weekend.

W sobotni ranek o 9 AM, Castaneda ponownie krótko mówił do znacznie mniejszego tłumu, w przybliżeniu 400 osób. Przygotowywał nas do poruszania się i sugerował, byśmy porzucili osądzanie i spróbowali ich. Gdy opuszczał scenę, spotkał wielu z nas, z Stanów, tych którzy byli na warsztatach w Los Angeles i witał nas ciepło.

Szykowała się jakaś niespodzianka, wyczuwałem ją, rozkoszowałem się chwilą kiedy pięć kobiet, Energy Trackers – weszło na trzy sceny by demonstrować nam ruchy – mam na myśli Nyei i Reni Murez i Kylie Lundahl. Dołączyło do nich dwie młode kobiety, jedna z nich nazywała się Erin, ( pozdrowiła osoby z Argentyny ) i jeszcze jedna, nie dosłyszałem jej imienia, jakieś Włosko brzmiące.

Uczyliśmy się ośmiu kroków tamtego ranka, których zamierzeniem było wzmacnianie nóg – ” naszej bazy. ” Wielokrotnie i w wieloraki sposób powtarzaliśmy wszystkie kroki, powiedziano nam, że możemy powtarzać je tak wiele razy jak tylko chcemy i tak długo aż się nie zatrzymamy, albo gdy wykonamy kończący ruch ( tak jak jest to na pierwszym video ) regulujący z powrotem energię całego ciała. Każdy z tych kroków składał się z dość łatwych elementów i żaden z tych kroków nie został w jakiś sposób nazwany.

W przeciwieństwie do wcześniejszych sprawozdań z drugiej ręki, Trackers cierpliwie odpowiadały na mnóstwo pytań zadawanych z tłumu o to jak wykonywać każdy krok. ( Mimo tego, że było tam znacznie więcej takich pytań niż zwykle jest na warsztatach w U. S. ) Także przeciwieństwem do tamtych ” sprawozdań, ” jest to, że ani raz nie widziałem by Nyei czy Reni miały jakieś trudności z innymi Trackers. Z mojego punktu widzenia, wszystkie pięć zdawały się doskonale przygotowane i ogromnie naenergetyzowane, chociaż nowa Włoska Tracker wydawała się na początku trochę nerwowa, przypuszczalnie nie była przyzwyczajona tak jak pozostałe, do nauczania tak ogromnego tłumu.

W pewnym momencie tego ranka, Philip, którego wcześniej uczestnicy warsztatu zapamiętali jako tłumacza dla hiszpańskojęzycznych uczestników, dołączył do Kylie na środku sceny i pomagał tłumaczyć polecenia, które Kylie, Nyei i Reni dawały po angielsku, a Erin po hiszpańsku, pomagał też demonstrować poszczególne ruchy. ( Podczas sobotniego popołudnia wiele kobiet dookoła mnie komentowało to wydarzenie; jak to wyśmienicie Philip wykonywał kroki oraz, że to było ” przyjemne mieć faceta tam w górze, ” dla odmiany. )

Po przerwie na lancz, Castaneda powrócił do wykładu oraz odpowiedzi na pytania, przedstawił nam sprawozdanie z spięcia podczas porannej sesji, które miał z rozwścieczonym Włoskim uczestnikiem warsztatu. Przypominał nam, że nie jest drogą wojownika złościć się, jest to tylko manifestacja własnej zarozumiałości, złoszczenie się i popadanie w rozdrażnienie. Następnie kontynuowaliśmy naukę Tensegrity, powtarzaliśmy kroki, których uczyliśmy się wcześniej, oraz poznawaliśmy cztery następne kroki złożone z prostych ruchów takich jak rano.

Nocny wykład w sobotę został przesunięty na 8:30 PM. Castaneda rozpoczął od odpowiedzi na wcześniejsze pytania, zniewalał audytorium swymi opowieściami, żartami i kalamburami. Pewien żart, najpierw nie miał prawie żadnego oddźwięku ze strony tłumu, kiedyś don Juan powiedział mu, że Castaneda używa jako przykładu metodę don Juana, tworzącą poznawczy dysonans.

Castaneda opowiadał to tak: Pewien człowiek szedł za papugą w dół ulicy. Minęli tak kilka kwartałów, wreszcie papuga odwróciła się i pyta człowieka. ” Dlaczego za mną idziesz ? ” Człowiek odparł. ” Przepraszam. Myślałem, że jesteś papugą. ” Żart ten totalnie rozbrajał Castanedę gdy go usłyszał z ust don Juana. ( Castaneda próbował powtórzyć to samo w niedzielny poranek, pozornie żartując z samego siebie. )

Castaneda wspominał o pewnym punkcie mieszczącym się w Dolinie Meksyku, ( w której mieści się też Mexico City ) mówił że jest to ” epicentrum, ” kilka osób zapytało co powoduje, że obszar ten jest tak wyjątkowy. Tak jak to zrozumiałem, Nagual wyjaśniał, że ” pułap energii ” ( coś związane z wysokością ? ) jest na tym obszarze bardzo wysoki i niezwykła percepcja oraz doświadczenia bardzo często zdarzają się właśnie tam. Relacjonował też, że wzrok właśnie tutaj poprawił się, podczas gdy jeszcze dwa dni temu w Los Angeles miał się znaczne gorzej. Tak jak już to wcześniej wyjaśniał, jego problemy z wzrokiem są wynikiem uszkodzenia jakiego nabawił się podczas wizyty w 360 stopniowym świecie, który opisywał już na wcześniejszych warsztatach. ( Interesujące jest też to, że stwierdził iż nigdy nie doświadcza 360 stopniowego świata w swym śnieniu gdy przebywa w Meksyku. ) Nagual odpowiadał też na wiele pytań o Latawce i odegrał cudowną scenę spotkania jakie miał w Meksyku z czarownicą, następczynią z linii zmarłej już wtedy La Gordy, nagle przyniosło mu to wyjaśnienie tego co się wydarzyło i do czego to wszystko prowadzi.

( Powróciłem do mojego pokoju w hotelu w tę sobotnią noc, po intensywnym dniu nauki Tensegrity, powtarzałem przed snem kroki poznane podczas tego dnia, doświadczyłem w wysokim stopniu wzrokowych wypaczeń, które mam czasami po długich ćwiczeniach Tensegrity. To doświadczenie, dało mi niejakie pojęcie tego co Nagual mówił o Dolinie Meksyku, miejscu gdzie coś może się przydarzyć. )

W niedzielny ranek Castaneda witał się z nami o 9:15 AM i rozpoczął odpowiadać na pytania przez blisko dwie godziny. Odniósł się do długiego, napuszonego pytania zadanego poprzedniej nocy przez człowieka, który chciał by Castaneda odpowiedział na jego kilka twierdzeń o mglistych koncepcjach, a które człowiek ten zapewniał, że były ” faktami. ” Castaneda zacytował je jako przykład zainstalowania Latawca w naszym umyśle, który powoduje, że poruszamy się ociężale, obciążeni ” umysłową masturbacją. ” Mówił, że Chińskie słowo określające ten stan brzmi:” manfifa. ” Użył tego słowa kilka razy jako łagodnego sposobu na wykazanie tej szkodliwej działalności. O 11:15, rozpoczęła się nauka Tensegrity, powtarzaliśmy 12 kroków nauczonych poprzednio oraz poznawaliśmy dwa nowe.

Zbliżała się pora zakończenia warsztatu, ( o 1:30 PM ) Energy Tracker sugerowały, że spróbują spędzić ostatnie 15 minut odpowiadając na dodatkowe pytania o Tensegrity. Kylie rozpoczęła jako pierwsza, wyjaśniła, że jej pojawienie się razem z Reni i Nyei podczas tego dnia częściowo było ” pokutą ” za to co stało się podczas grudniowego warsztatu, gdy jej obecność miała pomóż w nowej konfiguracji Energy Trackers. Zasugerowała, że nie wie czy będzie uczyć na następnych warsztatach. W ostatnich minutach, zamiast, odpowiadać na pytania, Kylie poprowadziła szybko i z wigorem kilka kroków, z tych których się uczyliśmy wcześniej. Wydawało się, że ” zwiększa obroty ” zachwyciła tym tłum.

Nie było szans by zostać dłużej i porozmawiać, personel szybko demontował wszystko w pomieszczeniu ustawiając nawet ściany w nowych pozycjach. Tak, wszystko skończyło się zbyt wcześnie, kolejny potężny warsztat był zakończony.

( Pozostałem w Meksyku przez kilka dodatkowych dni, podróżowałem do Tuli i odwiedziłem kilka miejsc w Meksyku, o których czytałem w książkach Castanedy. Wciąż miałem doświadczenia, które przypominały mi komentarze Naguala o skutkach pułapu energii na tamtym obszarze. Mimo wszystko, to były najlepsze i najbardziej niezwykłe krótkie wakacje jakie kiedykolwiek miałem. Oczekuję następnego warsztatu w Meksyku, a piszę te słowa, ponieważ chciałbym by inni też doświadczyli Doliny Meksyku. )

– genrich

P.S. Hiszpańskie słowo określające Tensegrity, które widać na moim podkoszulku z Mexico City brzmi: ” Tensigridad. ”

Przekład P.F.
SNP kwiecień 2001

Skomentuj

  • Kategorie

  • Strony

  • Laughan World2016